Pristupové systémy Jantar
Prajete si spoľahlivú kontrolu nad tým, kto vstúpi do vašich obchodných priestorov a sleduje ich pohyb v celej budove? Možno obmedzíte prístup do miestností, kde uchovávate citlivé údaje a drahé vybavenie?
Alebo jednoducho chcete nahradiť tradičné kľúče a zámky bezpečnejšími a flexibilnejšími metódami ovládania?
Čo potrebujete na zavedenie prístupového systému?
Jednoduché riadenie prístupu

Na účely zavedenia jednoduchej kontroly prístupu potrebujete okrem elektrických zámkov aj samostatné kontroléry prístupu, ako aj vhodné identifikačné prostriedky (karty, prívesky na kľúče, kódy PIN atď.). Jednoduché systémy kontroly prístupu nevyžadujú pripojenie k serveru ani ďalší softvér.
Nezávislé prístupové kontrólery

Nezávislé prístupové kontroléry sú dostatočné na jednoduché ovládanie prístupu. Čítačka, ktorá číta identifikačné prostriedky, aj kontrolér, ktorý ovláda elektronický zámok, sú nainštalované v tom istom puzdre.
Špeciálne verzie kontrolérov sú vybavené aj klávesnicou na zadávanie číselného kódu (kódovaná klávesnica). Nezávislé kontroléry nevyžadujú na svoju činnosť pripojenie k počítaču ani žiadny ďalší softvér.
Identifikačné prostriedky

Odomykanie a zamykanie sa spúšťa identifikačným prostriedkom (bezkontaktná karta, náramok alebo prívesok na kľúče, diaľkové tlačidlo, odtlačok prsta atď.) alebo zadaním číselného kódu prostredníctvom klávesnice.
Elektrické zámky
Všetky dvere vedúce do miestnosti, do ktorej chcete obmedziť vstup alebo výstup, musia byť vybavené elektrickým zámkom, ktorý je pripojený k ovládaciemu zariadeniu (kontroléru).
Pokročilé riadenie prístupu

Náročnejšie systémy kontroly prístupu si okrem elektronických zámkov a identifikačných prostriedkov vyžadujú aj zložitejší hardvér. V tomto prípade sú čítačky identifikačných prostriedkov inštalované vo vlastnom puzdre a oddelené od pokročilých prístupových kontrolérov, ktoré sú inštalované na zabezpečenej strane priechodu.
Hardvér na riadenie prístupu v náročnejších systémoch je pripojený k serveru, na ktorom beží softvér na riadenie prístupu.
Pokročilé prístupové kontroléry

Pokročilé prístupové kontroléry od Jantaru integrujú riadiacu elektroniku na zamykanie a odomykanie elektrických zámkov, napájanie zámkov a čítačiek, ako aj podporu nabíjania batérií. V niektorých prípadoch je integrovaný aj komunikačný prevodník TCP/IP.
K jednotlivému prístupovému kontroléry je pripojená jedna alebo viac čítačiek (1, 2 alebo 4 čítačky). Ľubovoľný počet kontrolérov môže byť navzájom postupne pripojený do komunikačnej linky, na konci ktorej je komunikačný prevodník, cez ktorý je celá linka kontrolerov pripojená k počítaču.
Čítačky

V náročnejších systémoch riadenia prístupu sú čítačky bezkontaktných identifikačných prostriedkov alebo odtlačkov prstov zabudované do vlastných puzdier a oddelené od prístupových kontrolérov.
Softvér
Hardvér riadenia prístupu (najmä v náročnejších systémoch) je pripojený k serveru, na ktorom beží softvér na riadenie prístupu.
Na počítači beží viac alebo menej zložitý program riadenia prístupu, ktorý udeľuje jednotlivým majiteľom identifikačných prostriedkov ich prístupové práva a zaznamenáva všetky udalosti, ktoré systém kontroly prístupu zistí (vstup, výstup, pokus o neoprávnený vstup atď.).
Princíp fungovania systému kontroly prístupu:
1. Registrácia na čítačke
Všetci používatelia, ktorí chcú vstúpiť na určité miesto prístupu, musia preukázať, že majú oprávnenie na vstup na toto miesto. To sa dosiahne predložením ich osobných identifikačných prostriedkov čítačke pri vstupe.

- Identifikačné prostriedky pridelené používateľom môžu byť rôzne: bezkontaktné karty alebo prívesky na kľúčové tahy, číselné kódy, diaľkové ovládače, odtlačky prstov atď.
2. Reakcia kontroléra - otvorenie dverí
Čítačka prečíta identifikačné prostriedky a odošle prečítané informácie prístupovému kontrolérovi. Prístupový kontrolér porovná poskytnuté informácie so zoznamom všetkých používateľov a práv a na základe toho schváli alebo zamietne vstup používateľovi.

- Čítačka zvyčajne poskytuje používateľovi aj spätnú väzbu o schválení alebo zamietnutí žiadosti (napr. zvukový signál alebo zmena farby signalizačného svetla na čítačke).
3. Spojenie so serverom
Prístupový kontrolér zaznamenáva všetky udalosti do svojho denníka, ktorý potom prenáša na server, kde sa nachádza softvér na riadenie prístupu Codeks AC, ktorý riadi celý systém.

- Codeks AC tvorí mozog systému a určuje práva a obmedzenia pre jednotlivcov alebo skupiny používateľov a potom posiela zoznamy používateľov a ich práv kontrolórom.